سازمان فدرال هوانوردی امریکا این هفته با انتشار بیانیه ای اعلام کرد، پردازش داده ها توسط رایانه مرکزی 

«۷۳۷- مکس» به گونه ای صورت می گیرد که خلبان در آزمایش های شبیه سازی شده به سختی می تواند از مسیریابی اشتباه و برخورد با زمین نجات پیدا کند. دو سانحه این هواپیما از اکتبر گذشته تاکنون باعث شد ۳۴۶ مسافر جان خود را از دست بدهند و این طور که سازمان هوانوردی امریکا می گوید، مشکل مذکور به خاطر یک اختلال نرم افزاری صورت گرفته است. 

این برنامه نویس های ارزان 

این مساله همچنان در قالب یک راز در قلب شرکت بوئینگ باقی مانده است که شرکت صاحبنامی که برای طراحی دقیق هواپیماهای خود چندین میلیارد دلار سرمایه گذاری می کند چطور به خاطر یک اختلال نرم افزاری ساده دو سانحه بزرگ سقوط هواپیما را رقم می زند. مهندسانی که سابقه طولانی همکاری با بوئینگ دارند بر این باورند که پافشاری شرکت بوئینگ برای برون سپاری برنامه نویسی و واگذاری آن به پیمانکاران ارزان قیمت مهم ترین عامل در این زمینه بوده است. 

هم اکنون نرم افزار «۷۳۷- مکس» با اختلالات قابل ملاحظه ای روبه رو شده است که می تواند از پرواز هواپیماهای بوئینگ برای مدت های طولانی جلوگیری کند. مقامات بلندپایه امریکایی این هفته شرکت مذکور را مورد انتقاد قرار دادند که با بیرون کردن مهندسان مجرب و با سابقه، بخش توسعه نرم افزار و برنامه نویسی را به پیمانکاران ارزان قیمت واگذار کرده است. 

این شرکت صاحبنام امریکایی و زیرمجموعه های وابسته به آن به پیمانکارانی اعتماد کردند که برای توسعه و آزمایش نرم افزار «۷۳۷-مکس» 

ساعتی ۹ دلار دستمزد دریافت می کردند و برنامه نویسان مذکور اغلب در کشورهای فاقد تجربیات گسترده حوزه هوا- فضا بخصوص هند مشغول به فعالیت بودند. 

«مارک رابین» یکی از مهندسان نرم افزاری اسبق بوئینگ که در گروه آزمایش های پروازی پشتیبانی کننده «۷۳۷-مکس» حضور داشت در این خصوص توضیح داد در دفاتر شعبه بوئینگ در سیاتل تعداد زیادی از افراد حضور دارند که به تازگی از دانشگاه فارغ التحصیل شده اند و در اصل کارمندان شرکت توسعه نرم افزاری «اچ سی ال تکنولوژی» هستند. 

برنامه نویسان شرکت اچ سی ال به صورت اختصاصی برای بوئینگ فعالیت می کنند که این موضوع بسیار بحث برانگیز است، زیرا تخصص و تجربه کاری این مهندسان جوان نسبت به برنامه نویسان اصلی بوئینگ بسیار کمتر است و تنها مزیت آنها دستمزد پایین ترآنها است. رابین در این خصوص گفت: بازنویسی نرم افزارهای اچ سی ال بارها و بارها صورت گرفت. زیرا کدهایی که آنها تحویل می دادند مشکلات فراوانی را شامل می شد و باید تمام نرم افزار را از ابتدا ویرایش می کردیم. 

البته به نظر می رسد همکاری بوئینگ با برنامه نویسان هندی مزایای دیگری را هم برای این شرکت امریکایی به همراه داشته است. بوئینگ در چند سال اخیر موفق شد چندین قرارداد همکاری برای توسعه هواپیماهای نظامی و تجاری با دولت هند منعقد کند که از جمله آنها می توان به قرارداد ۲۲ میلیارد دلاری ژانویه ۲۰۱۷ برای شرکت «اسپایس جِت» اشاره کرد. طی این همکاری مقرر شد که این شرکت ۱۰۰دستگاه جت مسافربری «۷۳۷-مکس ۸» بسازد که این بزرگترین همکاری بوئینگ با یک شرکت هندی بود. 

سوابق کاری کارمندان اچ سی ال در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که این مهندسان هندی در بخش توسعه و آزمایش نرم افزار نمایش پرواز «۷۳۷-مکس» حضور داشتند و این در حالی است که کارمندان دیگر شرکت های هندی از جمله Cyient توسعه نرم افزار آزمایش تجهیزات پرواز را برعهده داشته اند. 

یکی از کارمندان اچ سی ال در یکی از مطالبی که ژانویه ۲۰۱۶ در شبکه اجتماعی لینکدین به اشتراک گذاشت، وظایف خود را برای توسعه نرم افزاری هواپیمایی که در مرحله آزمایش پرواز به سر می برد این گونه تشریح کرد: به کارگیری راه حل های سریع برای حل مشکلات پیش آمده در جریان تولید ۷۳۷-مکس، تا هیچ گونه تاخیر برای انجام پرواز آزمایشی ایجاد نشود چرا که تاخیر در هر پرواز آزمایشی هزینه قابل ملاحظه ای را به شرکت بوئینگ تحمیل می کند. 

این نرم افزارهای خطرناک 

به دنبال افزایش انتقادات به فرآیند توسعه نرم افزاری بوئینگ، این شرکت توضیح داد سانحه هواپیمای «لایون ایر» در اکتبر گذشته و «اتیوپی ایرلاینز» در ماه مارس به دلیل اختلال در «سیستم تقویت ویژگی های مانور» صورت گرفته است و مهندسان نرم افزاری دو شرکت اچ سی ال و Cyient هیچ دخل و تصرفی در توسعه سیستم مذکور نداشته اند. این تولیدکننده بزرگ هواپیما که دفتر مرکزی آن در شهر شیکاگو واقع شده است همچنین ادعا کرد چراغ اخطار کابین خلبان که بیشتر خطوط هوایی آن را غیرفعال می کنند از دیگر مشکلاتی محسوب می شود که سقوط این دو هواپیما را به دنبال داشت. 

سخنگوی شرکت بوئینگ در این خصوص گفت: بوئینگ در زمینه همکاری با شرکا و پیمانکاران خود در سراسر جهان چندین دهه تجربه دارد. تمرکز اصلی ما همواره این است که اطمینان حاصل کنیم محصولات و خدمات ما در ایمنی کامل به سر می برند، در بالاترین سطح کیفیت هستند و مبتنی بر تمامی قوانین و استانداردهای جهانی به دست مشتریان می رسند. 

در این میان شرکت اچ سی ال نیز با انتشار بیانیه ای اظهار داشت «همکاری های گسترده و طولانی را با بوئینگ دنبال می کند و مفتخر است که همواره در این زمینه بهترین اقدامات را انجام داده است». این شرکت هندی اعلام کرد مسئولیت هیچ یک از مشکلات پیش آمده برای جت مسافربری «۷۳۷-مکس» را نمی پذیرد. 

آزمایش های شبیه ساز اخیر توسط «سازمان فدرال هوانوردی» نشان داد مسائل مربوط به اختلال نرم افزاری در «۷۳۷-مکس» به عنوان پرفروش ترین محصول بوئینگ، بزرگترین عامل سقوط آن بوده است. پس از آنکه مقامات امریکایی طی هفته جاری دریافتند یکی از تراشه های رایانه ای این هواپیما مربوط به پاسخ اضطراری هنگام پردازش نادرست داده ها نیز با مشکل روبه رو بوده است، ارزش سهام بوئینگ در بازار بورس امریکا بشدت کاهش یافت. 

شرکت بوئینگ حدود هشت سال قبل توسعه و ساخت «۷۳۷ - مکس» را آغاز کرد تا از این طریق بتواند با هواپیمای «ایرباس اس ای» وارد رقابت شود. مهندسانی که از آن زمان با بوئینگ همکاری می کردند در این خصوص توضیح دادند فشارهای مدیران ارشد برای اعمال تغییر و جلوگیری از صرف زمان و هزینه بیشتر مهم ترین عاملی بود که شرکت را مجبور کرد از مهندسان هندی کمک بگیرند و این اتفاق بیفتد. «ریک لودک» از مهندسان مرکز کنترل پرواز بوئینگ که سال ۲۰۱۷ تعدیل و از این شرکت اخراج شد در این خصوص توضیح داد: «بوئینگ برای کاهش هزینه های خود هر اقدامی که به ذهنتان خطور کند انجام داد و از جمله آنها انتقال فعالیت ها از مرکز «پاگت ساند» بود. زیرا هزینه کارمندان متخصص در این مرکز بسیار زیاد بود. این مساله قابل پیش بینی است که وقتی چنین فشارهایی را به شرکت وارد کنید، روی نتیجه نهایی عملکرد آن تاثیر می گذارد.»